Skip to content
Кулинария
Лешниците се предлагат в търговските вериги под различни форми. Можете да откриете само ядката – изпечена и осолена, подсладена или напълно сурова.
Лешниците са една от безценните храни, които трябва да консумираме, ако не ежедневно, то поне няколко пъти в седмицата. Тези ядки намират и широко кулинарно приложение, особено в сладкарството. Приготвят се вкусни лешникови кремове, пасти, лешниците се използват натрошени като притурка между блатовете на тортата или тя се поръсва отгоре с тях. Лешниците са и неразделим приятел на любимия на милиарди хора по света шоколад.
Все по-често лешникът се използва и като съставка за различни по-екзотични салати в комбинация с други, нетрадиционни за нашата трапеза, ядки. Много миксове с овесени ядки включват черупковия плод в съдържанието си, за да осигурят на тялото пълен енергиен заряд още от закуската.
От тези ядки се приготвят лешниково масло, лешниково олио, лешниково брашно, лешникови ядки, лешникова есенция. Понякога се използват и като добавка в салати и сосове за месо, риба и морски дарове. Често лешниците са добавка към овесени ядки и мюсли, към протеинови шейкове и различни зеленчукови каши. Препоръчително е да печете лешници максимум на 200 градуса по целзий.
Думата лешник има персийски произход и означава плод с твърда черупка. Данни за използването на плода на този вид като храна за човека датират от дълбока древност. Лешникът е разпространен в Европа и Америка заради високите хранителни, вкусови и лечебни качества на плодовете. От тях се приготовляват голям брой скъпи специалитети, които имат специфичен, фин лешников аромат и вкус. Високото съдържанието на лешниково масло в ядката съперничи на зехтина. За някои сортове то достига 80 % и в това отношение превъзхожда редица маслодайни растения – сусам (53,9 %), фъстъци (50,5 %), маслина (39,45 %) и други. Важна съставка в лешниковите ядки са белтъчните вещества. В отглежданите у нас сортове тяхното съдържание е от 19,43 до 26,10 %. Установено е, че белтъчната молекула съдържа девет незаменими аминокиселини, от които в най-големи количества са аргининът, лизинът, лейцинът и други. Албуминът, който се съдържа в лешниковите ядки, осигурява бързо възстановяване на силите на организма, а въглехидратите подобряват температурния му енергиен баланс.
error: Content is protected !!